Questions on Decimal Multiplication
Multiple-choice questions on Decimal Multiplication designed for Grade 6 students. Each question is based on a real-life scenario, includes five options (A–E), and at the end, you'll find answers with explanations.
Decimal Multiplication – Grade 6 MCQs
Questions
1. A pencil costs $0.75. How much do 8 pencils cost?
A) $5.25
B) $6.25
C) $6.00
D) $5.75
E) $7.00
2. A water bottle holds 1.25 liters. How much water is in 6 bottles?
A) 7.50 L
B) 6.25 L
C) 8.25 L
D) 7.25 L
E) 6.75 L
3. A movie ticket costs $12.50. What is the cost for 3 people?
A) $37.50
B) $35.00
C) $36.00
D) $38.50
E) $33.50
4. A box of cereal weighs 1.2 kg. What is the total weight of 5 boxes?
A) 6.0 kg
B) 5.2 kg
C) 6.2 kg
D) 5.8 kg
E) 7.0 kg
5. A rope is 2.4 meters long. How long are 4 ropes together?
A) 8.4 m
B) 9.6 m
C) 7.8 m
D) 6.8 m
E) 10.2 m
6. A student types 3.5 pages every hour. How many pages after 6 hours?
A) 19.0
B) 21.0
C) 22.5
D) 20.5
E) 23.0
7. A pack of oranges weighs 1.75 kg. What is the weight of 8 packs?
A) 14.5 kg
B) 12.75 kg
C) 13.5 kg
D) 14.0 kg
E) 15.25 kg
8. A cup of rice weighs 0.9 kg. What is the weight of 7 cups?
A) 6.3 kg
B) 7.5 kg
C) 5.4 kg
D) 6.6 kg
E) 6.9 kg
9. A fish weighs 3.25 kg. What is the total weight of 4 such fish?
A) 12.50 kg
B) 13.25 kg
C) 14.00 kg
D) 12.75 kg
E) 11.25 kg
10. One liter of juice costs $2.45. What is the cost of 5 liters?
A) $12.25
B) $13.00
C) $11.45
D) $14.25
E) $12.75
11. A chair costs $45.50. How much do 3 chairs cost?
A) $136.50
B) $135.50
C) $130.00
D) $138.00
E) $132.25
12. A taxi charges $1.80 per km. What is the cost for a 15 km trip?
A) $27.00
B) $25.50
C) $26.50
D) $29.00
E) $28.50
13. A tablet weighs 1.15 kg. What is the weight of 10 tablets?
A) 10.25 kg
B) 11.50 kg
C) 12.00 kg
D) 11.15 kg
E) 10.50 kg
14. A bag of flour weighs 2.75 kg. What’s the total weight of 3 bags?
A) 7.00 kg
B) 8.25 kg
C) 7.75 kg
D) 6.75 kg
E) 7.25 kg
15. A chocolate bar costs $0.95. What is the cost of 9 bars?
A) $8.45
B) $8.35
C) $8.55
D) $8.75
E) $9.00
16. A jug holds 2.5 liters. What is the volume of 6 jugs?
A) 14.0 L
B) 15.5 L
C) 16.0 L
D) 15.0 L
E) 13.5 L
17. One magazine costs $4.60. What is the price of 7 magazines?
A) $31.20
B) $32.20
C) $30.50
D) $29.40
E) $33.00
18. A worker earns $9.75 per hour. What is the pay for 8 hours?
A) $75.25
B) $76.00
C) $78.00
D) $77.25
E) $74.50
19. A watermelon weighs 4.2 kg. What is the total weight of 3 watermelons?
A) 12.4 kg
B) 13.0 kg
C) 12.6 kg
D) 13.4 kg
E) 11.4 kg
20. A train travels 2.8 km per minute. How far does it go in 12 minutes?
A) 34.4 km
B) 33.6 km
C) 32.8 km
D) 31.2 km
E) 30.8 km
- Questions on Multiplication of Decimals and Whole Numbers
- Questions on Properties of Multiplication in Decimal Operations
- Questions on the Distributive Property
Answer Key with Explanations
1. C) 0.75 × 8 = 6.00
2. A) 1.25 × 6 = 7.50 L
3. A) 12.50 × 3 = 37.50
4. A) 1.2 × 5 = 6.0 kg
5. B) 2.4 × 4 = 9.6 m
6. C) 3.5 × 6 = 21.0 pages
7. A) 1.75 × 8 = 14.0 kg
8. A) 0.9 × 7 = 6.3 kg
9. A) 3.25 × 4 = 13.00 kg
10. A) 2.45 × 5 = 12.25
11. A) 45.50 × 3 = 136.50
12. A) 1.80 × 15 = 27.00
13. B) 1.15 × 10 = 11.50 kg
14. B) 2.75 × 3 = 8.25 kg
15. C) 0.95 × 9 = 8.55
16. D) 2.5 × 6 = 15.0 L
17. A) 4.60 × 7 = 32.20
18. C) 9.75 × 8 = 78.00
19. C) 4.2 × 3 = 12.6 kg
20. B) 2.8 × 12 = 33.6 km


Share Online!